Podróże małe i duże

Podróże małe i duże

O Blogu

Cale nasze życie to jedna wielka podróż z punktu A do punktu B i dla wszystkich te punkty są identyczne, rożni nas tylko droga z A do B, czasem nasze podróże się łączą i podróżujemy z kimś razem, a czasem tylko przecinają.

Podróż, to też: książka, cisza , obraz, trzymanie ukochanej osoby za rękę, to spotkania i rozstania,to płacz, śmiech, radość i smutek.

Piszę o swoich ´´podróżach``,piszę jak umiem, a moje przemyślenia i wynurzenia są subiektywne. W młodości chciałem zostać pisarzem, ale byliśmy ubodzy i nie stać nas było na maszynę do pisania :) i czytając o moich podróżach pamiętajcie .... nieszczęściem ludzkości jest szczelność czaszki ludzkiej.

Nie wiem jak długo i jak często będę pisał. Wiem jedno , ja zraniłem wiele osób i mnie zraniono, popełniłem wiele błędów, niestety czasu nie cofnę , ale wiem że czeka mnie nowa podróż i w dużym stopniu zależy ode mnie jaka ona będzie.

Nie mam konkretnego celu pisząc bloga, to po prostu kolejna podróż, ale jeżeli chociaż jedna osoba poczułaby się lepiej, i zmotywowałoby ją to do pozytywnych zmian i działania,to znaczy że było warto.

Dziękuję za wszystkie komentarze:)

kontakt:

otto@podrozemaleiduze.eu

Pozdrawiam wszystkich znanych mi i nieznanych czytelników.
Have a nice life :)

I oczywiście wszystkie osoby i postacie o których pisze są fikcyjne a jakakolwiek zbieżność z kimkolwiek jest przypadkowa.

Galeria zdjęć

Galleries pictures

https://zdjecia.podrozemaleiduze.eu/#collections

Filmy short clips on Youtube

https://www.youtube.com/playlist?list=PLtI6MRVYbuM-h2VRctZ0pYsq4X6J09mDC


Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęćbez zgody autora zabronione.

Distribution and copy of films and photographs without permission prohibited.
All rights reserved.


Z

takie tamOpublikowany przez Otto sob, marzec 09, 2019 13:46:51

ulicy Przykopa już niedaleko do legendarnej Studni Trzech Braci .


Legenda o założeniu Cieszyna przez Leszka, Cieszka i Bolka, trzech synów polskiego króla Leszka III jest jedną z wizytówek nadolziańskiego miasta, a tzw. Studnia Trzech Braci jej najbardziej widzialnym elementem. Wielka radość połączyła trzech braci, którzy spotkali się po długiej rozłące, tak iż z tej radości założyli miasto, upamiętniające w nazwie fakt owego „cieszenia się”. Jako że miało to miejsce rzekomo przed 1200 laty przy okazji przekazuje się wiadomość, iż Cieszyn jest miastem o bardzo długiej tradycji.

Zbudowana nad źródłem na zboczu zbiegającym do Olzy studnia, zwana Studnią Trzech Braci jest rzeczywiście bardzo stara, ale nie tak bardzo, jak chce legenda. Zachowane źródła pierwszy raz wspominają o niej w 1434 r.


Obecnie zabezpieczona żeliwną, neogotycką altaną z 1868 roku, odlaną w hucie w Trzyńcu. No cóż , czas leci wszystko się zmienia i studnia już nie ta sama bo obok wisi tabliczka ze woda niezdatna do picia L.

Idąc ulicą Przykopa do końca skręcamy w lewo w Zamkową i jesteśmy na moście Przyjaźni. Tak wygląda od strony polskiej.


Most który podobnie jak most Wolności przeszedł swoje, pod koniec II wś. został wysadzony. To już zdjęcie robione od strony czeskiej ,


ruiny uwiecznił mój dziadek Ludwik.

Fot. Ludwik Bardoń

Prawo i lewobrzeżny Cieszyn nie łączyły tylko mosty ale również linia tramwajowa która został uruchomiona w 1911 roku, a zlikwidowano ją w 1921 po podziale Cieszyna.

Ulica Zamkowa za mostem już po czeskiej stronie nazywa się Hlavni trada , ale chyba powinni ją przechrzcić na Vietcong trada , jest tu mnóstwo sklepików monopolowych


prowadzonych przez Wietnamczyków (w Cieszynie nazywają ich Koreańczykami ). Sklepy robią przygnębiającewrażenie, obsługa albo właściciele ( ciężko rozróżnić ), chcąc zaoszczędzić na ogrzewaniu, opatuleni w puchowe kurtki i z czapami na głowach , gapiąc się w smartfony wrzeszczą do siebie po wietnamsku. Alkohole przemieszane z azjatyckimi kosmetykami typu maść tygrysia tłoczą się na tandetnych półkach skleconych z metalowych kształtnikow, te ‘’półki’’ a właściwie regały lepiej by się odnalazły w warsztacie samochodowym albo piwnicy. Regały oddzielone są wyrobami odzieżowymi których by się nie powstydził żaden szanujący się ‘’ljubitel’’ muzyki disco-polo, a egzotyki dodają zapachy kuchni azjatyckiej której won unosi się znad spożywanych zupek.

Tomio Okamura , kontrowersyjny polityk o czesko – japońskich korzeniach, największy propagator uprzedzeń i ksenofobii, przygląda się temu wszystkiemu z plakatu.:)


Czeski Cieszyn to nazwa która jest niezbyt popularna po polskiej stronie, jest to tym bardziej zrozumiale ze na każdym kroku widać polskość lewobrzeżnego Cieszyna , dwujęzyczne nazwy ulic , hotel Piast ( który podobno kupili Koreańczycy ),

herb Cieszyna na dworcu kolejowym.

Ten mały Wiedeń , podzielony między Czechów a Polaków to żywa pamiątka po cesarstwie austriackim,


na każdym kroku widać dawną potęgę i świetność tego miasta które leżało na głównym szlaku z Wiednia do Lwowa.

To jeszcze nie koniec spaceru po Cieszynie :)

A poniżej link do fotek.

https://zdjecia.podrozemaleiduze.eu/#collection/137

  • Komentarze(2)

Fill in only if you are not real

Dozwolone są następujące tagi XHTML: <b>, <br/>, <em>, <i>, <strong>, <u>. Style CSS i Javascript są niedozwolone.
Opublikowany przez O. pon, marzec 11, 2019 13:29:32

Do Rys . no i bardzo mnie to cieszy :) i nie jest to moje ostatnie słowo ! KPO

Opublikowany przez RYS nie, marzec 10, 2019 17:59:18

Nigdy bym sie nie spodziewal, ze dzieki tobie tyle sie dowiem o Cieszynie.
Brawo i czekam na wiecej. KOP.