Podróże małe i duże

Podróże małe i duże

O Blogu

Cale nasze życie to jedna wielka podróż z punktu A do punktu B i dla wszystkich te punkty są identyczne, rożni nas tylko droga z A do B, czasem nasze podróże się łączą i podróżujemy z kimś razem, a czasem tylko przecinają.

Podróż, to też: książka, cisza , obraz, trzymanie ukochanej osoby za rękę, to spotkania i rozstania,to płacz, śmiech, radość i smutek.

Piszę o swoich ´´podróżach``,piszę jak umiem, a moje przemyślenia i wynurzenia są subiektywne. W młodości chciałem zostać pisarzem, ale byliśmy ubodzy i nie stać nas było na maszynę do pisania :) i czytając o moich podróżach pamiętajcie .... nieszczęściem ludzkości jest szczelność czaszki ludzkiej.

Nie wiem jak długo i jak często będę pisał. Wiem jedno , ja zraniłem wiele osób i mnie zraniono, popełniłem wiele błędów, niestety czasu nie cofnę , ale wiem że czeka mnie nowa podróż i w dużym stopniu zależy ode mnie jaka ona będzie.

Nie mam konkretnego celu pisząc bloga, to po prostu kolejna podróż, ale jeżeli chociaż jedna osoba poczułaby się lepiej, i zmotywowałoby ją to do pozytywnych zmian i działania,to znaczy że było warto.

Dziękuję za wszystkie komentarze:)

kontakt:

otto@podrozemaleiduze.eu

Pozdrawiam wszystkich znanych mi i nieznanych czytelników.
Have a nice life :)

I oczywiście wszystkie osoby i postacie o których pisze są fikcyjne a jakakolwiek zbieżność z kimkolwiek jest przypadkowa.

Galeria zdjęć

Galleries pictures

https://zdjecia.podrozemaleiduze.eu/#collections

Filmy short clips on Youtube

https://www.youtube.com/playlist?list=PLtI6MRVYbuM-h2VRctZ0pYsq4X6J09mDC


Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęćbez zgody autora zabronione.

Distribution and copy of films and photographs without permission prohibited.
All rights reserved.


Ö.

takie tamOpublikowany przez Otto ¶ro, lipiec 13, 2016 22:54:46
Dzisiaj byłem świadkiem jak dwie blade twarze z wąsiskami i ubytkami w ząbkach próbowały się dogadać z pracownicą stacji benzynowej: no dwie sztuki ! , daj dwie sztuki, nie jedną ! mówił jeden przez drugiego starając się artykułować powoli i wyraźnie a biedna szwedka mało się nie zes......

, tak sobie myślałem patrząc na nich, jak jednak język i komunikacja jest ważna, czy to w relacjach międzyludzkich czy miedzy państwami, jak czasami źle użyte słowo czy intonacja może zniweczyć wszystko, gdybyśmy potrafili się komunikować to chyba nie było by wojen. Często nawet używając tego samego języka jest nam trudno się dogadać, albo my kogoś nie rozumiemy albo nas nie rozumieją, oczywiście duży wpływ ma na to jakie mamy wykształcenie, pochodzenie, w jakich kręgach się obracamy i wiele innych czynników.

A co dopiero dogadać się w obcym języku, weźmy np. taki szwedzki jednym z najkrótszych wyrazów to `` Ö`` a po polsku wyspa , u nich jedna litera a u nas PIĘĆ !!! a jak, u nas na bogato, postaw się a zastaw się , a protestanci oszczędnie, skromniutko to dlatego wywalili ich ze Szkocji za tę oszczędność smiley hmm , często zastanawiałem się nad genezą tego słowa, czy chodziło o to ze jest to obrazek jednej wyspy z dwoma małymi ?

Z tego co się dowiedziałem to jak pierwszy wiking zobaczył wyspę, to zaczął krzyczeć : öööööööööö…… pokazując paluchem wysepkę. Ööö.. to taki sam dźwięk jak przy rzyganiu kiedy nie możemy zwymiotować, nie wiem czy to prawdziwa historia ale myślę że tak.

Miałem osobiście wiele różnych zdarzeń związanych z językami obcymi, będąc na Słowacji płaciłem kartą , albo było cos z kartą albo z maszynką w każdym razie kelner zaczął się drzeć na całą salę : Pane ! terminal ma poruchany ! , albo jak kobitka w sklepie w Szwecji mówi : no przecież mowie wyraźnie , poproszę tę torebkę !!! pamiętam wyraz twarzy wystraszonej ekspedientki.

Dziwi mnie tez jedna rzecz że ludzie mieszkający zagranicą nie chcą się uczyć nowego języka, nawet jak mają za to płacone, izolując się na własne życzenie żyją w enklawach, tak jak kolega który wyjechał do Chicago raportował, człowieku, tu to normalnie bazar Różyckiego, wszyscy w Jackowie mówią po polsku, nawet murzyn w Mcdonaldzie mówi po polsku.

Może nie będę komentował, tylko zacytuję pana

„Wie viele Sprachen du sprichst, sooftmal bist du Mensch.“ (J.W. Goethe) smiley  • Komentarze(0)

Fill in only if you are not real

Dozwolone są następujące tagi XHTML: <b>, <br/>, <em>, <i>, <strong>, <u>. Style CSS i Javascript są niedozwolone.